Lubimy tanie latanie, w samolocie najczęściej śpimy lub czytamy, nie słuchamy instrukcji postępowania w razie awarii, a przed odlotem dzwonimy do bliskich lub pijemy alkohol. Tak latają Polacy i większość naszych sąsiadów - wykazał sondaż przeprowadzony przez linię lotniczą easyJet w 6 krajach Europy Środkowej i Wschodniej: Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Słowenii i Turcji.*
Dlaczego chcemy latać?
Chcemy przemieszczać się szybko, wygodnie i tanio. Jako najważniejszą cechę podróżowania samolotem 71% respondentów ze wszystkich krajów wymieniało krótki czas trwania podróży, a 18% wygodę i bezpieczeństwo. Ważna jest też cena biletu lotniczego. Ponad 90% Chorwatów, Turków i Słoweńców i 68% Polaków wymienia cenę biletu jako kluczową zaletę tanich linii lotniczych. 23% respondentów z Polski jako dodatkowy czynnik zachęcający do latania wymienia korzystny rozkład lotów. Węgrzy z kolei wysoko oceniali dostępność biletów non-stop, bilety elektroniczne, łatwą rezerwację i odprawę on-line.
Kawa, gazeta czy modlitwa?
Zachowania i nawyki przed lotem są odmienne dla respondentów z różnych krajów. Większość Węgrów kupuje gazety i pije kawę. Podobnie do lotu przygotowują się Słoweńcy. Polacy i Czesi równie często kupują gazety, dzwonią do rodziny, a rzadziej piją kawę. Turcy i Chorwaci najczęściej spośród badanych nacji modlą się przed podróżą.
Wśród polskich respondentów sondaż nie wykazał istotnych różnic, jeśli chodzi o zachowanie przed podróżą kobiet i mężczyzn. Jakkolwiek daje się zauważyć, że panowie częściej spożywają alkohol lub kupują gazety, podczas gdy panie wolą raczej zadzwonić do rodziny i przyjaciół. Jako czynność najchętniej podejmowaną przez wejściem na pokład samochodu, obie grupy wymieniali palenie papierosów.
Co robimy nad ziemią?
Badani wykazują podobne nawyki podczas lotu. 30% pasażerów wszystkich sondowanych narodowości deklaruje, że czytanie lub drzemka to najlepsze sposoby na spędzanie czasu w samolocie. Ponad 70 % badanych z Polski, Chorwacji i Słowenii nawiązuje kontakty towarzyskie ze współpodróżnymi, których nie znają lub poznali dopiero na pokładzie. Słuchanie muzyki i praca są najmniej popularnymi formami aktywności.
Chcemy latać wygodniej
Pytani o możliwości udoskonalenia podróży, 31% badanych z różnych krajów wymieniało szybszą odprawę, a 28% dostęp do Internetu. Możliwość odprawy on-line byłaby istotna dla 23% Węgrów i 19% Polaków, a pozwolenie na korzystanie z telefonu komórkowego na pokładzie samolotu najbardziej ucieszyłoby Czechów. Wiodącymi pozycjami wśród dodatkowych udogodnień była możliwość palenia, brak limitu bagażowego i wolno dostępny alkohol.
Wybierz sobie sąsiada
Zapytani o wymarzonego sąsiada, respondenci z różnych krajów byli wyjątkowo zgodni. Kobiety chciałyby usiąść obok Brada Pitta lub George’a Clooney’a, a mężczyźni za sąsiadkę najchętniej mieliby Angelinę Jolie …
easyJet |